W czym tkwi sekret ponadczasowości obuwia skórzanego?
Obuwie wykonane ze skóry jest elementem stroju, który był używany przez ludzi od zarania dziejów. Początki rzemiosła szewskiego na ziemiach polskich sięgają wczesnego średniowiecza. Wyroby skórzane, takie jak buty, paski, pochwy mieczy, pochewki noży, rękawice, piłki i torby to ważne zabytki ruchome. Dostarczają wielu informacji o życiu ludzi oraz zmianach konstrukcyjnych, jakie zaszły przy produkcji przedmiotów na przestrzeni wieków. Co ciekawe, obuwie skórzane odnajduje się w stanowiskach archeologicznych stosunkowo często i w dużych ilościach w porównaniu z innymi wyrobami z tego materiału. To dowodzi jego trwałości i ponadczasowości. Najstarsze znaleziska pochodzą z VIII–X w.
Uniwersalne obuwie dla dostojników i „zwykłych ludzi”
Od tysięcy lat naturalna skóra zwierzęca jest najlepszym surowcem do wytwarzania obuwia. Niegdyś obuwie skórzane było traktowane jako odświętne i zarezerwowane dla władcy. Przykładem mogą być męskie sandały skórzane z podwiniętym noskiem, które nosili władcy starożytnego Egiptu około 3000 lat przed naszą erą. Z czasem zaczęli je nosić również dostojnicy, jednak nadal jako element ubioru paradnego. Współcześnie obuwie skórzane jest zakładane na co dzień oraz na specjalne okazje.
Zalety obuwia z naturalnej skóry
Naturalna skóra jest łatwa w formowaniu i miękka, dzięki czemu obuwie doskonale dopasowuje się do kształtu stopy. Z kolei znaczna przepuszczalność powietrza sprawia, że obuwie oddycha. Skóra ma zdolność absorbowania wilgoci. Aby zapobiec przemakaniu obuwia, stosuje się rozwiązania technologiczne i konstrukcyjne, takie jak pokrywanie wierzchu obuwia specjalnymi środkami hydrofobowymi oraz szycie podszewki obuwia z paroprzepuszczalnych membran, które są wodoodporne.