Nasze buty produkujemy w Polsce od 65 lat
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Dbajmy o naszą planetę

2023-02-03
Dbajmy o naszą planetę

Łukbut Sp.z o. o jest członkiem Komitetu Użytkowników projektu międzynarodowego pt.Recycling processes and dismounting of general footwear components, including electronic modules, with ways of reusing components and materials, based on a modular construction (Akronim: ReProcessShoe) dofinansowanegoN przezNCBR w ramachInicjatywy Cornet.   Projekt realizowany jest przez konsorcjum międzynarodowe, składające się z następujących podmiotów:

· PFI, Prüf- und Forschungsinstitut Pirmasens e.V., Niemcy

· OIBS, Ogólnopolska Izba Branży Skórzanej, Polska

· Ł-ITEE, Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Technologii Eksploatacji, Polska  

Celem projektu jest opracowanie wytycznych technologicznych umożliwiających recykling elementów obuwia poużytkowego.  

W Polsce produkowane jest ok. 40 mln par obuwia rocznie. Po zakończeniu cyklu życia zużyte obuwie staje się odpadem, który jest trudny do zagospodarowania ze względu na wielomateriałową i złożoną budowę. Jako materiały wierzchu najczęściej stosowane są skóra naturalna i materiały tekstylne, a jako materiały spodowe - polimery syntetyczne (plastyfikowany PVC, poliuretany, kauczuki termoplastyczne

i guma wulkanizowana). Dodatkową trudnością w zagospodarowaniu zużytego obuwia lub jego bezpiecznej utylizacji jest fakt, że nie ma systemu wydzielonego, selektywnego zbierania tego typu odpadów. Konieczne jest zatem podjęcie działań mających na celu poprawę zarządzania odpadami obuwia poużytkowego i jego recykling lub powtórne użycie.  

Zadaniem Przedsiębiorstwa Łukbut w projekcie jest współpraca z wnioskodawcą (OIBS) i realizatorem badań naukowych (Ł-ITEE) przez cały czas trwania projektu.   Wyniki projektu wykorzystane zostaną w krajowym przemyśle obuwniczym i przetwórstwie tworzyw sztucznych. Przewiduje się wykorzystanie nowoopracowanych technologii utylizacji odpadów w poszczególnych zakładach, też tworzenie instalacji wspólnych dla zbierania odpadów w postaci obuwia poużytkowego. Wyniki projektu i sam fakt jego realizacji będą szeroko propagowane, zarówno na etapie zbierania informacji ankietowych jak i w czasie realizacji zadań projektu. Propagowanie realizowanego projektu będzie realizowało również Przedsiębiorstwo Łukbut. Organizowane konsultacje i udział konferencjach będą służyły bieżącej konsultacji ze środowiskiem, dla którego projekt jest realizowany. Spotkanie otwierające realizację projektu zostało zorganizowane w dn. 18.01.2023 r. w siedzibie Łukasiewicz-ITEE z udziałem Komitetu Użytkowników (tzn. przedsiębiorstw, które zadeklarowały zainteresowanie wynikami projektu już na etapie przygotowania wniosku).

Na spotkaniu zaprezentowano działalność konsorcjum projektowego oraz firm reprezentujących Komitet Użytkowników (w tym przedsiębiorstwa Łukbut), a także omówiono prace badawcze zaplanowane do realizacji w poszczególnych pakietach roboczych projektu. W trakcie dyskusji nad zakresem projektu zaproponowano potencjalne działania zaradcze w przypadku wystąpienia trudności, które mogłyby spowodować spowolnienie prac i nieterminowość ich realizacji. Spotkanie zakończyło się podziękowaniem przedsiębiorstwom za zaangażowanie w projekt poprzez wręczenie dyplomów przygotowanych przez Ł-ITEE.  

 

 

 

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 3860 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-22
Sprawnie, szybko, dobry kontakt.
2024-05-21
Zamówienie zostało natychmiast zrealizowane
pixel